Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCANDiOS
Okładka Neuroshima Hex (AND)
OkładkaNeuroshima Hex (AND)

Neuroshima Hex

Adaptacja polskiej gry planszowej z 2005 roku, opracowanej przez Michała Oracza i osadzonej w uniwersum popularnego systemu fabularnego Neuroshima.

Strategiczne | turowe | planszowe | postapokalipsa | polskie | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Neuroshima Hex Premiera

17wrz2010

iOS

13cze2012

AND

13sie2024za 85dni

PC

Mobilna adaptacja rodzimej gry planszowej autorstwa Michała Oracza, wydanej pierwotnie w 2005 roku i osadzonej w uniwersum popularnego systemu fabularnego Neuroshima. Tytuł został przygotowany przez warszawskie studio Big Daddy’s Creations, przy wsparciu merytorycznym dystrybutorów oryginału – Wydawnictwa Portal.

Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości, w ponurym, postnuklearnym uniwersum, inspirowanym tak kultowymi produkcjami jak komputerowa seria Fallout czy cykl filmowy Mad Max Geroge’a Millera. Władzę nad światem sprawuje potężna sztuczna inteligencja zwana Molochem, która wykształciła świadomość i uznała swoich stwórców za wrogów, prowokując wybuch III wojny światowej. Broniący się przed atakiem ludzie użyli arsenału chemicznego i biologicznego, który zabił znaczną część populacji powodując skażenie ziemi, wody i powietrza. W próbującym odrodzić się na nowo świecie, toczy się rywalizacja pomiędzy czterema armiami: Posterunkiem, mutantami Borgo, gangami Hegemonii oraz maszynami Molocha.

Zabawa sprowadza się do toczenia kolejnych pojedynków na specjalnej planszy, złożonej z 19 heksagonalnych pól. Podczas potyczki gracze wykładają na planszę żetony, reprezentujące jednostki, moduły lub akcje specjalne, a celem każdej rywalizacji jest zniszczenie sztabu przeciwnika, bądź odebranie mu jak największej ilości punktów wytrzymałości. Każda z czterech stron konfliktu dysponuje nieco innymi możliwościami strategicznymi co sprawia, że rozgrywka nabiera taktycznej głębi i wymaga od graczy umiejętności dostosowywania się do zmiennej sytuacji na planszy.

Rozgrywka przewidziana jest dla 2-4 graczy, lecz w przypadku braku chętnych możliwa jest także rywalizacja ze sztuczną inteligencją na jednym z trzech poziomów trudności. Neuroshima Hex została dopracowana od strony technicznej, a wygląd planszy oraz poszczególnych żetonów odpowiada w stu procentach planszowemu pierwowzorowi. Autorzy zadbali też o właściwe wykorzystanie możliwości ekranów dotykowych, dzięki któremu przeciąganie czy obracanie żetonów sprawia bardzo naturalne wrażenie.

Minirecenzja Neuroshima Hex – świetna adaptacja równie dobrej planszówki

PLUSY:
  1. Łatwe do opanowania zasady...
  2. ... które jednocześnie zapewniają zaskakująco dużo głębi;
  3. Masa płatnych, ale wartych swojej ceny dodatków;
  4. Można grać na smartfonach.
MINUSY:
  1. Bardzo prosta grafika.

Neuroshima Hex to chyba największy polski planszówkowy sukces w historii. Stołowa wersja stała się prawdziwym przebojem i kojarzy ją praktycznie każdy fan tego typu rozrywki, także na Zachodzie. Urządzenia mobilne okazały się idealnym medium dla adaptacji tego gatunku, więc przeniesienie gry na nie było tylko kwestią czasu. Rezultat końcowy okazał się wyśmienity i wiele lat po premierze produkcja pozostaje jedną z najlepszych mobilnych planszówek.

Autorzy wiernie odtworzyli wszystko, co uczyniło ze stołowego pierwowzoru tak wielki przebój. Otrzymujemy więc dokładnie te same bardzo dopracowane zasady, które z jednej strony są proste do opanowania, a z drugiej oferują zaskakująco dużo głębi strategicznej, powodując, że im dłużej gramy tym więcej możliwości odkrywamy.

Co ciekawe, Neurosima Hex ma mocno ograniczoną losowość rozgrywki. Nie ma tutaj żadnych rzutów kostkami: nieprzewidywalność daje o sobie znać tylko przy wyciąganiu z talii kart z przydatnymi zagraniami. Część z nich musimy zresztą odrzucić, co od razu zmusza gracza do podejmowania ciężkich decyzji. Również mechanizmy walki są bardziej rozbudowane niż standardy gatunku planszówek, co znacząco uatrakcyjnia rozgrywkę.

Wszystko to sprawia, że pomimo prostych zasad, gra wymusza intensywny wysiłek umysłowy, zwłaszcza jeśli bawimy się w cztery osoby. Trzeba planować wiele posunięć naprzód i przewidywać ruchy przeciwników. Najciekawsze są oczywiście starcia z innymi ludźmi, ale sztuczna inteligencja radzi sobie bardzo dobrze i potyczki z nią dają sporo satysfakcji.

Gra dużo zyskuje także dzięki bardzo różnorodnym frakcjom, z których każda wymaga stosowania odmiennych taktyk. Do tego cieszy bogata oferta sklepiku z mikropłatnościami. Zazwyczaj nie jest to zaleta, ale w przypadku Neuroshima Hex kupujemy nie ułatwień, a obszerne dodatki z nowymi frakcjami, które są warte swojej ceny. Dodatkową zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do wielu pozycji z tego gatunku, do zabawy nie jest potrzebny tablet i produkcja świetnie sprawdza się także na smartfonach.

W dniu premiery w 2010 roku gra była to bardzo dobra mobilna planszówka, a kolejne lata znacząco zwiększyły jej atrakcyjność. Poprawiono praktycznie wszystkie błędy, dodano tryb multiplayer, a do tego regularnie rozbudowywano projekt o nową zawartość. W rezultacie Nauroshima Hex nie tylko nic się nie zestarzała, ale jest lepsza niż kiedykolwiek i stanowi jedną z najlepszych planszówek, jakie można znaleźć na rynku mobilnym.

Ostatnia modyfikacja 17 lipca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Neuroshima Hex: 12+

Neuroshima Hex Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
  • 600 MB HDD
  • Windows 7 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5
  • 12 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
  • 600 MB HDD
  • Windows 10 64-bit
iOS
AND
PC