Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Thaumaturge - poradnik do gry

The Thaumaturge - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

The Thaumaturge: Porady na start The Thaumaturge poradnik, solucja

The Thaumaturge to gra z wieloma trudnymi do zrozumienia mechanikami i z pomocą przyjdą Wam nasze porady na start. Na tej stronie poradnika zwracamy uwagę na walkę, używanie umiejętności protagonisty i Salutorów, rozwój Wiktora, eksplorację czy odbywanie rozmów z NPC-ami.

Ostatnia aktualizacja: 5 marca 2024

Grając w The Thaumaturge możecie natrafić na wiele potencjalnie problematycznych lub niezrozumiałych sytuacji. W naszym poradniku znajdziecie zestaw porad na start, w którym zwróciliśmy uwagę na istotne lub początkowo niezrozumiałe kwestie. Dotyczą one m.in. rozgrywania turowych potyczek, badania map, korzystania z umiejętności Wiktora i Salutorów, czy poprawnego przepytywania rozmówców.

Jak najczęściej korzystajcie z percepcji i skanujcie otoczenie

1 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Wiktor od samego początku gry dysponuje zdolnością percepcji, a korzystanie z niej jest darmowe i nielimitowane. Możecie ją aktywować wciskając prawy przycisk myszy lub R2/RT na padzie.
  2. Percepcja ma 2 główne i równie ważne zastosowania. Możecie jej używać przede wszystkim do śledzenia aktualnych questów. Użycie percepcji może wyświetlić czerwony ślad, który doprowadzi Was do postaci lub obiektu związanego z danym celem misji.
  3. Drugie zastosowanie percepcji to odnajdywanie spostrzeżeń. Dzięki percepcji możecie zeskanować obszar wokół bohatera (czerwony okrąg). Pozwoli to Wam zlokalizować ślady lub przedmioty do dalszego zbadania. Polecamy przeszukać z pomocą percepcji każdą nową, odwiedzaną po raz pierwszy mapę.

Obserwujcie kolejkę działań w trakcie walk i reagujcie na nią

2 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Podczas każdej bitwy u góry ekranu pojawia się planowana kolejka działań. Są to osie czasu, z których możecie odczytać kolejność ataków Wiktora, jego Salutora oraz obecnych na polu bitwy przeciwników.
  2. Powinniście przede wszystkim dążyć do wyeliminowania wroga, nim wykona swój kolejny zaplanowany ruch. Najłatwiej to zrealizować planując ataki z lepszym tempem, tzn. te, które pojawią się wcześniej na kolejce działań i zostaną użyte jako pierwsze.
  3. Radzimy też polegać na umiejętnościach, które wpływają na ruchy przeciwników. W zależności od użytej zdolności możecie np. opóźnić kolejny atak wroga lub całkowicie skasować go w danej turze.

Jak najwcześniej odblokujcie 4 główne typy Salutorów

3 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Salutory to istoty, które główny bohater może złapać i uczynić z nich swoich towarzyszy. Odblokowane Salutory uczestniczą w walkach po stronie Wiktora i mogą znacząco ułatwić zwycięstwo.
  2. Nową grę rozpoczniecie z Salutorem Upyr, ale pod koniec prologu odblokujecie też Salutora Bukavac. Po rozpoczęciu aktu 1 kampanii skupcie się na początkowych głównych questach. Pozwolą one Wam pozyskać 2 kolejne Salutory - są to Lelek i Weles.
  3. Każdy z wymienionych Salutorów reprezentuje oddzielny Wymiar. Dzięki temu będziecie dysponować różnorodnymi pomocnikami, co ułatwi Wam planowanie taktyki w trakcie walk.
  4. Zestawienie wszystkich dostępnych towarzyszy zamieściliśmy na stronie Lista wszystkich Salutorów.

Pozbawiajcie przeciwników ich unikalnych cech

4 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Począwszy od aktu 1 możecie napotykać przeciwników, którzy mają unikalne cechy. Aktywna cecha gwarantuje jakąś odporność i może np. uczynić danego wroga niewrażliwym na standardowe ataki lub zmniejszać otrzymywane przez niego obrażenia.
  2. Każda cecha powiązana jest z konkretnym Wymiarem. Wybierzcie na początku tury Salutora reprezentującego ten Wymiar i zaatakujcie nim przeciwnika z cechą. Spowoduje to, że cecha zostanie usunięta, a oponent będzie miał pełną wrażliwość na wszystkie kolejne ataki.
  3. Jeśli nie posiadacie jeszcze kompletu "startowych" Salutorów, to unikajcie zwykłych ataków i nakładajcie na wrogów negatywne stany. Najprostszym z nich jest Cierpienie, które co turę pozbawia przeciwnika kilku punktów zdrowia. Może się ono też stackować, by wróg jednorazowo tracił więcej HP.

Zajmujcie się pobocznymi questami z ograniczeniem czasowym

5 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Niektóre z odblokowywanych pobocznych misji mają ikonę zegara oraz dodatkową adnotację Szansa na ukończenie takiego zadania kiedyś przeminie. Oznacza to, że jest ryzyko zmarnowania questu i trwałego usunięcia go z dziennika. Stanie się tak jeśli dostatecznie szybko się nim nie zajmiecie.
  2. O tym, ile czasu Wam zostało do ukończenia danej misji informuje zegar. Rozgrywajcie te questy w pierwszej kolejności i nie odkładajcie ich na później, zwłaszcza że kilka z tych zadań odblokuje dostęp do opcjonalnych salutorów. Jest ryzyko, że przegapicie możliwość przyłączenia silnych pomocników.
  3. Temat misji o ograniczonym czasie dostępności szerzej opisaliśmy na stronie FAQ Czy można zawalić zadanie?.

Leczcie się podczas walk

6 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Wiktor domyślnie ma tylko 40 punktów zdrowia i dość łatwo może polec na polu bitwy. W grze nie ma standardowych fiolek czy innych przedmiotów przywracających zdrowie. Zamiast tego możecie leczyć się dzięki używaniu umiejętności.
  2. Od samego początku gry dostępna jest umiejętność Upiorne upojenie, która jest powiązana z Salutorem Upyr. Przywraca ona połowę utraconych punktów zdrowia, a więc warto jej używać dopiero po tym, gdy pasek zdrowia Wiktora spadnie do około 20 punktów.
  3. W dalszej części kampanii zdobędziecie inne leczące umiejętności. Czytajcie dokładnie ich opisy, by wiedzieć, jak najskuteczniej przywrócić największą ilość zdrowia. Gra pozwoli Wam też permanentnie wydłużać pasek zdrowia dzięki rozwijaniu wybranych drzewek umiejętności.

Starajcie się pozbawiać wrogów całego skupienia

7 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Skupienie postaci jest symbolizowane przez żółte punkty nad paskiem zdrowia. Punktami skupienia dysponują zarówno Wiktor, jak i wybrani przeciwnicy.
  2. W pozbawianiu wrogów skupienia pomagają niektóre umiejętności Wiktora i Salutorów. Od samego początku gry dostępna jest umiejętność Rozproszenie. Domyślnie odbiera ona tylko 1 punkt skupienia, ale umiejętności możecie ulepszać i sprawić żeby przeciwnik stracił więcej punktów.
  3. Po tym jak wróg utraci wszystkie punkty skupienia możecie użyć silnego ataku i zadać duże obrażenia. Wybierajcie przeciwników mających od początku najmniej skupienia, bo najłatwiej będzie je Wam wyczerpać i wyeliminować wrogów z dalszej bitwy.

Powracajcie do śladów Za mała siła Wymiaru

8 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Może się zdarzyć, że podczas używania percepcji, które ślady / spostrzeżenia pojawią się z adnotacją Za mała siła Wymiaru. Oznacza to, że nie możecie zbadać danego miejsca lub obiektu, dopóki nie rozwiniecie dostatecznie danego Wymiaru (wymóg 5 punktów Słowa w naszym przykładzie). Zapamiętujcie te miejsca, by powrócić do nich w przyszłości.
  2. Odblokowujcie umiejętności powiązane z danym Wymiarem, które znajdziecie w menu Thaumaturgia. Niektóre z nich zwiększają na stałe siłę Wymiaru.
  3. Blokadą do dalszego rozwoju może być brak któregoś z Salutorów - musicie przyłączyć kolejne dzięki awansom w grze i dopiero wtedy zająć się dalszym rozwojem drzewka. Po uzyskaniu wymaganej liczby punktów powróćcie do lokacji ze spostrzeżeniem, by móc je zbadać.

Badajcie te same lokacje o różnych porach dnia

9 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Od momentu rozpoczęcia pierwszego aktu możecie korzystać z opcji zmiany pory dnia (opisaliśmy to na osobnej stronie w naszym poradniku). Musicie w tym celu znaleźć ławkę, wejść w interakcję z nią i wybrać interesujące Was godziny.
  2. Radzimy odwiedzać te same lokacje o wszystkich porach dnia. Możecie dzięki temu m.in. odnajdywać różnorakie znajdźki z adnotacją Coś interesującego, które pojawiają się jako gwiazdki na mapie. Dodatkowo pory dnia wpływają na dostępność wybranych pobocznych questów i sklepów, a także budynków, do których możecie wejść. Uważajcie jednak, bo w godzinach nocnych mogą czaić się bandyci w miejscach, które było bezpiecznie za dnia.

Bądźcie uważni przy wyborze opcji dialogowych

10 - The Thaumaturge: Porady na start - The Thaumaturge - poradnik do gry
  1. Odbywanie rozmów to jeden z ważniejszych elementów gry. Od NPC-ów możecie wydobywać różne informacje i awansować dalej w questach. Uważajcie, bo w rozmowach pojawiają się ważne wybory. Niefortunny dobór opcji dialogowej może w skrajnych przypadkach doprowadzić do konfrontacji albo np. zablokować dostęp do prezentu od rozmówcy.
  2. W niektórych rozmowach część opcji dialogowych może być niedostępna. W większości przypadków chodzi tu o brakujące spostrzeżenia powiązane z danym rozmówcą. Najlepiej wtedy przerwać rozmowę, sprawdzić okolicę i odkryć brakujące ślady, a następnie powrócić do NPC-a i wybrać dostępną opcję.